Biser Dunava i prestonica slobode će vas osvojiti prvi put… ali i svaki naredni koji je budete posetili!
Nijedan grad se nije tako vešto smestio oko Dunava kao Budimpešta. Ovaj, jedan od nama najbližih milionskih gradova, sa lakoćom parira svim kulturnim i turističkim metropolama kao što su Berlin, Rim , Pariz ili London.
Ona je jedan od najlepših gradova na svetu, suptilno isprepletana istorijskim turbulencijama i obiljem uticaja istoka i zapada, iznenadiće vas neverovatnim miksom arhitekture, kulture i kuhinje.
Jedan od onih gradova, gde većinu zanimljivih i znamenitih stvari možete obići besplatno. Naravno, želećete da obiđete i brda Pešte i ravnicu Budima, i zato izdvojite bar 5 dana za biser Dunava.
Velelepna zgrada Parlamenta, drugi po veličini parlament u Evropi, koja je projektovana za veliku Ugarsku, sada je, prema rečima Mađara, prevelika za zemlju veličine Mađarske, i čitava četvrt oko njega možda su dobar početak obilaska ovog grada (Kossuth Lajos tér).
Kako biste se što bolje organizovali, evo liste „šta ne smete propustiti“:
Bazilika Svetog Ištvana
Najveća crkva u gradu smeštena je na Szent István tér (podzemna Arany János ulica) i može da primi oko 8.000 vernika. Mađari je često zovu i samo ‘bazilika’, kako bi dočarali njenu veličinu i značaj najveće crkve u celoj državi. Gradnja je trajala gotovo pola veka, i nakon urušavanja, potpuno je završena 1905. godine. U crkvi se nalazi jedna neobična relikvija, ujedno i najveća, – desna ruka prvog mađarskog kralja, Ištvana. Tu takođe obitava i najteže zvono Mađarske od 9 tona, a sa vrha bazilike ćete uživati u prelepom pogledu.
Lančani most
Budimpešta leži na 9 mostova koji se nižu duž celog Dunava. Najpoznatiji je Sečenjijev lančani most i on je najprepoznatljiviji budimpeštanski simbol. Ujedno je i prvi most koji je povezao Budim i Peštu. Priča o izgradnji ovog mosta je ušla u legendu. Grof Sečenji saznao je u decembru da mu je otac umro u Beču, a s obzirom na jaku zimu tadašnji pontonski most je bio zatvoren. To je grofu produžilo putovanje za sedam dana i on je obećao da će sagraditi stalni most, što je na kraju i ispunio. Most stoji i danas kao simbol spajanja Budima i Pešte i kulturnog, ekonomskog i intelektualnog procvata sada ujedinjenog grada.
Osim mostova, fascinantni su i prizori tvrđava na Budimu. Citadela, Budimski dvorac, Ribarski bastion, s kog se pruža nezaboravan pogled na Dunav i severni deo Pešte, neke su od njih, a primetno je da se poslednjih godina Mađari baš trude da turistima što više prikažu svoju istoriju i tradiciju, a da prikriju period pod „gvozdenom zavesom“, kad se glavni bulevar zvao Lenjinov, a većina statua prikazivala je sovjetske oslobodioce.
Ribarski bastion
Takozvani Ribarev bedem je izgrađen između 1890. i 1905. Ima 7 tornjeva od kojih svaki predstavlja po jednog mađarskog plemenskog vođu. Ovo zdanje nikada nije stvarno služilo za odbranu, već samo kao dekoracija. Ovde je u srednjem veku bilo stecište riblje pijace, odakle i potiče ime.
Mađarska opera
Mađarska opera predstavlja jednu od najreprezentaivnijih zgrada u Budimpešti. Izgrađena je između 1875. i 1884. godine i može da primi 1.289 gledalaca. Rađena je u neorenesansnom stilu. Sa desne strane ulaza je statua Franca Lista, a sa leve Ferenca Erkela, koji se smatra ocem mađarske opere. Oba dela je vajao Alajoš Strobl. Tavanica auditorijuma je ukrašena freskama koje je radio Karoli Loc, a recepciju krase slike Arpada Feztija.
Trg heroja
Najpoznatija atrakcija Budimpešte i mesto koje niko ne propušta za fotografisanje, pa baš zato i poslednje u nizu mesta koje bi trebalo da postite, je Trg Heroja. Ovo je najveći trg u gradu. Nalazi se na stecištu Andrasi avenije i Dozsa Gyogry ulice. Trg Heroja je projektovan kao znak hiljadugodišnjice od dolaska mađarskih plamena na ovo područje. U centru trga je spomenik Milenijum – Arhangel Gabrijel koji nosi u ruci krst i Svetu mađarsku krunu. U centru je i Grob neznanog junaka. Sa desne strane trga se nalazi Umetnička Dvorana, a sa leve Muzej lepih umetnosti, koji predstavlja drugu po redu najveću zbirku španske umetnosti. Iza trga se nalazi prelepi Gradski park koji sam za sebe sadrži još obilje atrakcija.
Osim izdvojenog Muzeja lepih umetnosti, vrlo interesantan muzej je Kuća terora. Nalazi se u Andrasi aveniji, u zgradi koja je u istoriji XX veka služila kao glavno mesto za mučenje u vreme nacističke i komunističke vladavine. Posetioci mogu videti ćelije u kojima su zatvorenici držani i sprave kojima su mučeni kako bi se iz njih izmamila informacija ili priznanje za ono što jesu ili nisu učinili.
U gradu kao što je Budimpešta, u muzeju na otvorenom, svaki kvadratni metar vam može biti zanmljiv. Nećete sigurno ostati gladni, jer pored svega očaraće vas i mađarka kuhinja. Ko nije pojeo „žerbo“ tortu u istoimenoj poslastičarnici, najstarijoj u Evropi, na Veresmarti trgu, taj nije ni bio u Budimpešti. Mađari neguju kult slatkiša još iz vremena Austro-ugarskog carstva, pa osim pomenute možete pojesti „esterhazi“, „saher“ ili „doboš“ tortu u poslastičarnici „Rusvurm“ kod Crkve Svetog Matije na Budimu.
Zasladite se što pre! :)
Vaš Komentar ili Pitanje
Komentari Putnika